Tirsdag klokken 18.12 blev en lastbil, der kørte sydpå ad Sydmotorvejen, udsat for en chokerende hændelse ved et vejarbejde nær Maribo. En ukendt gerningsmand kastede en genstand mod lastbilen, hvilket resulterede i en knust forrude og tvang chaufføren til at bremse hårdt op.
Torsdag morgen gennemførte politiet en omfattende trafikkontrol ved flere skoler i politikredsen, hvor de fulgte færdslen for at sikre, at der blev kørt pænt og hensynsfuldt i morgentrafikken. Det overordnede indtryk var positivt, da de fleste bilister overholdt hastighedsbegrænsningerne.
Politiet har haft travlt med at kontrollere hastigheden ved flere skoler i forbindelse med skolestarten. I Maribo blev der foretaget hastighedskontrol på Østre Landevej, hvor to bilister blev målt til at køre for hurtigt.
Tirsdag morgen var politiet til stede ved flere skoler i politikredsen for at sikre en tryg skolestart. Indsatsen blev understøttet af politiets målevogne, der fulgte trafikken tæt. Blandt de mange steder, hvor der blev foretaget kontrol, var Blæsenborg Allé i Maribo, hvor fire trafikanter blev målt til at køre for hurtigt.
Fredag aften i Maribo brændte en 42-årig mand ukrudt i sin indkørsel, da en glød blæste ind i en nærliggende hæk, som efterfølgende brød i brand. Manden forsøgte hurtigt at slukke ilden med vand, men hækken nåede alligevel at bryde i brand. Heldigvis kom ingen til skade ved hændelsen.
Fredag aften klokken 20.28 modtog politiet en anmeldelse om hærværk på banegårdspladsen i Maribo. En ung mand blev set sparke til noget plexiglas, hvilket resulterede i, at det gik i stykker.
Politiet i Maribo modtog en anmeldelse om en mistænkelig mand ved et byggemarked. Ved ankomsten fik politiet kontakt til en 38-årig mand, der ikke kunne redegøre for sin tilstedeværelse på stedet. Der var ingen tegn på indbrud.
Mandag eftermiddag blev politiet kaldt til en lægeklinik i Maribo, hvor en 42-årig mand optrådte utryghedsskabende. Manden knuste en glasrude i en dør, hvilket førte til, at han måtte have håndjern på.
Natten til fredag blev en 31-årig mand fra Gentofte anholdt i Maribo efter at have skabt uro i Museumsgade. Politiet modtog en anmeldelse omkring midnat om, at en mand havde væltet borde og stole samt sparket og ridset en bil.
En 53-årig mand blev tirsdag eftermiddag anholdt i Maribo, efter at politiet standsede ham i Vestergade. Manden blev stoppet klokken 13.05, hvor en alkometertest afslørede, at han havde en promille højere end det tilladte. Desuden gav en narkometertest udslag for både THC og amfetamin.
Fredag klokken 10.57 standsede politiet en 53-årig mand på Gasværksvej i Maribo. En alkometertest afslørede, at manden havde en promille højere end tilladt, og han virkede desuden påvirket af stoffer.
Tirsdag klokken 11.00 modtog politiet en anmeldelse om et indbrud i en ejendom på Østre Landevej i Maribo. Ved ankomsten til stedet kunne politiet konstatere, at en rude var blevet knust, og huset var blevet gennemrodet. Der var dog ikke umiddelbart stjålet noget.
Fredag aften udspillede der sig en voldsepisode på banegårdspladsen i Maribo, hvor en 42-årig mand fra Nykøbing blev overfaldet. Manden sad i et busskur med sin telefon, da han blev kontaktet af en anden mand. En meningsudveksling førte til, at den 42-årige først fik en lussing og kort efter et knytnæveslag.
Torsdag aften blev en politipatrulje i Maribo opmærksom på en mand på et elløbehjul uden cykelhjelm på Banegårdspladsen. Betjentene besluttede at standse manden, men han forsøgte at stikke af på Torvet. Han blev dog løbet op af en betjent og anholdt klokken 18.25.
En 53-årig mand fra Maribo blev sigtet to gange for overtrædelse af loven om euforiserende stoffer. Første sigtelse fandt sted klokken 17.18 i Lollands Centret, hvor manden blev fundet i besiddelse af en klump hash på 10 gram.
På denne side kan du som borger i Maribo og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser fra politi, beredskab og andre myndigheder. Vi samler informationer fra officielle kilder som Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, døgnrapporter og politirapporter, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i lokalområdet.
Her kan du typisk læse om udrykninger, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, samt få overblik over dagens døgnrapport. Vi bringer også generelle oplysninger om hændelser, hvor alarm 112 er blevet kontaktet, for eksempel i forbindelse med brand, ulykke eller situationer, hvor helikopter har været involveret. Vores fokus er at formidle saglig og opdateret information, så du som borger kan følge med i myndighedernes arbejde og indsats i nærområdet.
Vi opdaterer siden i takt med, at der kommer nye oplysninger fra myndighederne, og vi bestræber os på at give et retvisende billede af dagens hændelser uden at gå i detaljer om konkrete sager. På den måde kan du altid finde de seneste nyheder om udrykning, politiarbejde og beredskab i Maribo og omegn.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig opdateret om, hvad der sker i lokalområdet.