Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Maribo og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Meny, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Maribo. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Fra atletiktræning og motionsløb til sjov i gymnastiksalen og foredrag om Nepal - Maribo byder på en uge fyldt med aktiviteter for både unge, børn og voksne. Se hvad der sker i din by.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Maribo.
Hvad er det bedste ved at bo i Maribo - med dine ord?
Natten til fredag blev en 31-årig mand fra Gentofte anholdt i Maribo efter at have skabt uro i Museumsgade. Politiet modtog en anmeldelse omkring midnat om, at en mand havde væltet borde og stole samt sparket og ridset en bil.
En 53-årig mand blev tirsdag eftermiddag anholdt i Maribo, efter at politiet standsede ham i Vestergade. Manden blev stoppet klokken 13.05, hvor en alkometertest afslørede, at han havde en promille højere end det tilladte. Desuden gav en narkometertest udslag for både THC og amfetamin.
Maribo byder på mange spændende aktiviteter i weekenden. Uanset om du er til motion, afslappende sejlture eller fortryllende teaterforestillinger, er der noget for alle aldersgrupper.
Fredag klokken 10.57 standsede politiet en 53-årig mand på Gasværksvej i Maribo. En alkometertest afslørede, at manden havde en promille højere end tilladt, og han virkede desuden påvirket af stoffer.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Maribo.
Tirsdag klokken 11.00 modtog politiet en anmeldelse om et indbrud i en ejendom på Østre Landevej i Maribo. Ved ankomsten til stedet kunne politiet konstatere, at en rude var blevet knust, og huset var blevet gennemrodet. Der var dog ikke umiddelbart stjålet noget.
Fredag aften udspillede der sig en voldsepisode på banegårdspladsen i Maribo, hvor en 42-årig mand fra Nykøbing blev overfaldet. Manden sad i et busskur med sin telefon, da han blev kontaktet af en anden mand. En meningsudveksling førte til, at den 42-årige først fik en lussing og kort efter et knytnæveslag.